22.01.2013 г.

Салата с авокадо и домати

Днес ще ви предложа една лека салата с авокадо, която може да приготвите и като гарнитура за някоя месна рецепта. Цените на авокадото е доста паднала тези дни, така че може да се възползвате от идеята.


Време: 10 минути
Порции: 2-4 

Необходимите продукти
2 бр. авокадо нарязани на кубчета
1 ч.ч. чери (или обикновени) домати, нарязани на половинки
1/2 глава червен лук, нарязан на пръстенчета
връзка магданоз, нарязан на ситно
1 люта чушка (по желание), нарязана на ситно

За соса:
сокът от половин лимон
1 с.л. зехтин
сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:
1. Смесете авокадото, доматите, лука и лютата чушка в купа. Поръсете с магданоза.
2. Пригответе соса и залейте салатата. Разбъркайте.
3. Поднесете в индивидуални чинии или като гарнитура.
Да ви е вкусно.

21.01.2013 г.

Чеснови пържоли с лимон

Правя си разни опити напоследък. Както всяко умение и готвенето нещо, което трябва да се практикува и "тренира", за да се постигнат по-добри резултати. Навремето учителят ми по физическо възпитание често ни повтаряше, че "умните хора се учат от грешките на другите", но като човек израснал в българската действителност и аз в повечето случаи се уча от собствените си. Нима някой от вас е чел ръководството за употреба на някой нов уред преди да тръгне да го използва за първи път? Неее, в повечето случаи разчитаме на това, че сме природно интелигентни. Е, признавам си и аз често на това разчитам и.... уча нещата по трудния начин. Така е и с готвенето. Все си мисля, че имам усет за тая работа и мога да сготвя и изимпровизирам всичко... в движение. Обикновено надценявам възможностите си и винаги разчитам, че ще успея да сготвя докато едновременно приготвям продуктите, режа салатата и мия чиниите (например). Това обикновено превръща 30 минутните вечери в 45-60 минутни предизвикателства. А всъщност то си има начин. И именно това тренирах тези дни. След като се начетох на Джейми Оливър и неговите "светкавични" вечери (които нормален човек няма как да си приготви в домашни условия според мен), реших да дам шанс на тази работа с предварителната подготовка на продуктите (нещо, което Дарито никога не би ми позволила да направя, ако е будна - детето е просто много любознателно, а позицията и от височината на моето рамо, когато я нося, и е най-приятна, а я се опитайте да нарежете домат с една ръка....). За да е по-интересно, а и защото обичам предизвикателствата, вместо с една опитах с няколко рецепти едновременно. Така например миналия уикенд приготвих за 2 часа 5 ястия. По една порция, колкото да има за снимка и за опитване. Вчера вдигнах мизата. Оказа се, че с добра предварителна подготовка и липса на деца наоколо и поне е един помощник мога да приготвя 10 ястия за 2 часа.* С други думи започвам да убеждавам дори и себе си, че това бързите вечери са напълно възможни, но изискват предварително планиране и подготовка. И понеже съм се съсредоточил именно върху това - в моите кулинарни страсти .... и (по)падения тепърва ще ви заливам с идеи за бързи и вкусни вечери с подбрани и изпитани ястия. Надявам се да ви харесат!


Време: 35 мин.
Порции: 4

Необходимите продукти
1 парче свинско филе (700 гр.)
1/4 ч.ч. бяло брашно
2 лимона
сол и черен пипер
1 с.л. зехтин
2 с.л. краве масло
4 скилидки чесън
3/4 ч.ч. телешки/пилешки бульон
2 с.л. наситнен магданоз
стрък мащерка

1. Нарежете свинското на медальони с дебелина 2,5 см, сложете ги между два листа наелоново фолио и ги начукайте да станат около 1 см.
2. Сложете брашното в плитък съд и към него сложете остърганата кора от единия лимон. Овкусете свинските медальони със сол и черен пипер и ги оваляйте в брашното, като изтръскате излишното.
3. В голям тиган, загрейте олиото и 1 с.л. краве масло на умерена към висока температура. Запържете свинското на порциии докато стане с приятен кафяв загар и се сготви напълно - по около 2 минути на страна. Сложете парчетата месо в чиния и я покрийте с алуминиево фолио, за да останат топли.
4. Намалете огъня и добавете в тигана чесъна, нарязан на филийки, и останалото масло и запържете да отпусне аромата си, около 30 секунди.
5. Добавете бульона, като постоянно разбърквате и го оставете на огъня докато се редуцира наполовина - около 4 минути.Заедно с бульона добавете и стрък мащерка ако имате прясна, ако нямате - не използвайте суха. Върнете свинските медальони в тигана заедно със сосовете, които са пуснали в чинията и добавете и лимоновите резени. Гответе докато соса се сгъсти леко - около 2 минути. Поръсете с нарязания магданоз. Преди да сервирате добавете 1 с.л. лимонов сок.

*Историята за 10-те ястия за 2 часа очаквайте през февруари.

19.01.2013 г.

Пиле с мед и лайм

Още една идея за светкавична вечеря с аромат на цитруси. Приготвя се лесно и осигурява богата палитра от аромати и вкусове.



Време: 20 мин.
Порции: 4

Необходимите продукти
1/4 ч.ч. зехтин
сокът от 2 лайм и настърганата им кора
2 с.л. мед
1/2 ч.л. лют червен пипер
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
около 1 кг. пилешки гърди

1. Пригответе маринатата сутринта преди да отидете на работа. Изстържете кората от лаймовете и оцедете сока им. Смесете ги с останалите продукти (без месото) и изсипете маринатата в наелонов плик. Разтръскайте, за да се смеси добре.
2. Разрежете всяка пеперуда на 2. Всяка половина разрежете през средата така, че да се получат по 2 тънки филета. Сложете месото в плика с маринатата. Завържете плика и го оставете в хладилника.
3. Като се приберете от работа извадете маринованото месо от хладилника. Загрейте грил тиган на умерена температура. Запечете филетата за по 5-6 минути от всяка страна. Гарнирайте със зеленчуци по ваш избор.

18.01.2013 г.

Пиле с пармезан

Тази рецепта е толкова семпла и лесна за приготвяне, че човек чак става подозрителен. Още по подозрителен става като я опита - някак нечестно вкусна е, предвид усилията, които е вложил. Всъщност е МНОГО вкусна! От рецептите, които ще почнете да си приготвяте редовно...



Време: 30 мин.
Порции: 4

Необходимите продукти
1/2 ч.ч. майонеза
1/4 ч.ч. настъргано сирене Пармезан
1 голяма пеперуда пилешки гърди (400 –600 г)
4 ч.л. хлебни трохи
черен пипер, риган и други подправки по ваш вкус


1. Пуснете фурната да загрява на 220 г. Измийте и подсушете пилешките гърди. Разрежете пилешките гърди на две половини, като всяка половина разрежете през средата на по два тънки шницела.
2. Смесете майонезата и настърганото сирене пармезан в купа.
3. Сложете пилешките гърди в тава върху хартия за печене и намажете щедро с майонезената смес.
4. Смесете хлебните трохи и подправките и поръсете със овкусената смес пилешките гърди. (на снимката са използвани галета, но ако можете не използвайте такива, а си натрошете хляб) Не е нужна сол защото пармезанът обикновено е достатъчно солен.
5. Сложете месото във фурната. Би трябвало 20-тина минути да са му достатъчни. Ако искате оставете още няколко, за да покафенее добре коричката.
6. Сервирайте с бланширани зеленчуци.

ПП
Дани, за сега само загрявам....

17.01.2013 г.

Пилешки филенца в прошуто с лек доматен сос

Чудесно и лесно за приготвяне предложение за бърза вечеря.




Време: 30 мин
Порции 2-4

Необходимите продукти
1 бр. пилешки гърди (пеперуда около 400 гр.)
Сол и черен пипер
6 резена прошуто или бекон
1 и 1/2 ч.ч домати от консерва (оцедени от соса)
1 ч.л. сух риган
1/2 ч.л. захар
1 и 1/2 с.л. зехтин
2 с.л. краве масло
Шепа листа босилек

По желание:
400 гр цедено кисело мляко
Препечени чеснови хлебчета или варен ориз


1. Сложете доматите от консервата в гевгир, за да се оцедят от сока.
2. Изчистете и подсушете пилешките гърди. Разрежете пеперудата на 2 и всяка половина разрежете надлъжно на още 2 парчета. По дебелото от парчетата разрежете през средата на 2 по тънки парчета. Така от всяка половина ще получите по три парчета месо. Овкусете всяко парче със сол и пипер. Ако ползвате солен бекон или прошуто може да пропуснете солта.
3. Увийте всяко парче в прошутото и го закрепете с по една клечка за зъби. Загрейте тиган на умерена температура и сложете по 1 супена лъжица масло и зехтин. Запържете увитите парчета пилешко от всяка страна по 4 минути или докато прошутото/беконът се зачервят. Извадете месото в чиния.
4. В същия тиган добавете останалото масло и зехтин. Увеличете температурата на силна и изсипете оцедените домати. Добавете ригана и захарта. Оставете доматения сос да се готви за около 15 минути докато се посгъсти. Постарайте се доматите да не се разпаднат съвсем.
5. Малко преди да свалите от огъня върнете пилешките филенца в тигана в соса. Поръсете с пресния босилек и поднесете топло с цедено кисело мляко, препечени чеснови хлебчета или варен ориз.

Подходящи гарнитури представени от Блоговодител:

Снимка: http://www.dessys.eu/homegourmet

Снимка: http://ivaneivane.blogspot.com

 









Свежа оризова салата
Снимка: http://faitmaison-maria.blogspot.com

16.01.2013 г.

Пиле със сусам

Още една идея за светкавична вечеря, от която ще си оближете пръстите.

  

Време: 30 мин.
Порции: 2

Необходимите продукти
1/4 ч.ч. мед
2 с.л. сусам
2, 5 с.л. соев сос
1 скилидка чесън
1 белтък
2 с.л. царевично нишесте
1 с.л. олио
2 пера зелен лук
2 ч.ч. "розички" от броколи
340 гр. пилешки гърди


1. Смесете в купа соевия сос и сусама. Добавете меда и смачканата скилидка чесън. Разбъркайте и оставете настрана.
2. Измийте и подсушете месото. Нарежете го на хапки и го овкусете със сол и пипер. Разбийте белтъка с 2 с.л. нишесте и добавете пилешкото. Разбъркайте добре.
3. Загрейте 1 с.л. олио в тиган и добавете парчетата пиле. Запържете за 3-4 минути (от всяка страна), докато месото стане златисто-кафяво и се сготви.
4. Оттеглете от огъня и добавете соса и две пера, нарязан на ситно зелен лук. Разбъркайте. Внимавайте - сусамът може да поопръска наоколо.
5. Добавете две чаши начупени "розички" от броколи и ги разбъркайте, за да поемат от ароматите и да се стоплят. (ако ползвате замразени, първо ги бланширайте за няколко минути в гореща вода и ги оцедете добре.)
6. Сервирайте с кафяв (или бял) ориз.

15.01.2013 г.

Пиле терияки

Изключително вкусна и бърза рецепта за пилешки пържоли с богат и ароматен сос. Ако оставите месото да се маринова от сутринта, вечерта приготвянето му ще ви отнеме не повече от 20-тина минути.


Време: 20 мин.
Порции: 1

Необходимите продукти
1 голяма пилешка пържола от бутче
1 ч.л. настърган пресен джинджифил
1/4 ч.л. сол
2 ч.л. олио
1 с.л. саке (или бяло вино)

За соса
1 с.л. мед
1 с.л. оризов (или ябълков) оцет
1 с.л. саке (или бяло вино)
1 с.л. соев сос (по възможност - тъмен)

1. Натрийте пилешката пържола със солта и джинджифила рано сутринта и оставете  в хладилника да се маринова за вечеря. (или оставете за поне 30 мин. в хладилника)
2. Като се приберете от работа пригответе соса терияки като смесите по една лъжица от всяка от следните съставки: мед, оризов оцет, саке (бяло вино) и соев сос. Разбъркайте добре и оставете настрана.
 3. С помощта на  кухненска хартия подсушете добре месото като махнете колкото можете повече от настъргания джинджифил.
4. Загрейте олиото в тиган на умерена температура. Ако загреете много олиото месото ще загори отвън, а няма да се сготви в дълбочина. Сложете пържолата с кожата надолу в тигана и пържете докато се препече и стане хрупкава.
5. Обърнете месото, добавете 1 с.л. от сакето (бялото вино) и веднага покрийте с капак. Задушете пържолата за около 5 минути или докато месото се сготви.
6. Махнете капака, извадете пържолата в чиния и отцедете каквито сокове и олио има в тигана. С кухненска хартия изсушете тигана до сух.
7. Засилете котлона на максимум и сложете соса терияки. Оставете сместа да кипне и върнете пължолата в тигана, като я обръщате, за да се покрие със соса от всички страни.
8. Пилето терияки е готово когато почти цялата течност се е изпарила, а соса се е сгъстил и е глазирал пилето.
9. Нарежете пържолата, сложете в чиниите за поднасяне и залейте със соса от тигана.
10. Поднесете с варен ориз или гарнитура по ваш избор.

4.01.2013 г.

Чеснови кюфтета в доматен сос

Бързам да споделя с вас тази рецепта, защото това е цифром и словом първото ястие, което аз съм сготвил и Дарито е одобрила и е хапнала с желание. И то не веднъж, а два пъти!!! Представете си за мен, като човек, който обича да готви, какъв удар по самочувствието е, категоричният отказ на дъщеря ми да яде храната, която приготвям аз. Добре, че не съм научен да се отказвам лесно - иначе до сега да ме е прекършила. Само ще вметна, че и Христина много хареса кюфтетата. Опитайте, рецептата е много лесна и бърза за приготвяне.


Рецептата може да намерите в Блоговодител на следния адрес: http://blogovoditel.com/users/iliotalk/chesnovi-kjufteta-v-domaten-sos/10384/.

22.11.2012 г.

Да ви представя - Николай!

Толкова отдавна не съм писал, че вече 15 минути стоя пред белия "лист" (екран) и отхвърлям идея след идея за началото на този пост. През това горещо и безсънно лято на много пъти ми се искаше да напиша пост, който да започна с "Нека ви представя - Николай!", но така и не намерих сили и време, за да го направя. Много пъти, докато крачех от спирката на метрото към къщи (едни от малкото свободни минути, които са си само за мен), си мислех, че ще е добра идея да се опитам да уловя в думи разликата в усещанията между това да станеш баща за първи и за втори път. Всеки път мисълта ми отлиташе в различна посока, но колкото и да наслагвах в себе си идеите и усещанията, така и не успях да ги опиша и споделя с вас. Мисля, че и сега няма да успея да се вглъбя достатъчно в себе си, за да го направя. Но поне ще се опитам да нахвърлям по-основните щрихи....
Лятото отмина. Беше едно безмилостно и горещо лято, пълно с накъсани, задъхани нощи; истерично до самозабрава на моменти и сладко и меко и топло като бебешка прегръдка в други, беше забързано и капризно, пълно с компромиси и едновременно с това себеутвърждаващо и удовлетворяващо. Беше едно безкрайно лято, което свърши твърде бързо и неусетно. Коки е вече на почти шест месеца и ми се струва толкова пораснал! А сякаш вчера беше онази луда нощ, в която с Дари се гушкахме на задната седалка на Аудито, докато мама я приемаха в родилното на Втора градска болница... Не, Коки не се роди онази нощ, роди се на другия ден, точно по обяд, като мъж, който знае какво иска от живота и не бърза за никъде.


Как да ви обясня колко са различни Коки и Дари и колко различно се гледат?... Разликата..., разликата е огромна! При Коки липсва онзи вцепеняващ космичен ужас, който съпътстваше раждането и отглеждането на Дари; ужаса, който ме караше отчаяно да отхвърля всичко, което бях и което исках да бъда, да зарежа мечти, желания и планове и да концентрирам цялото си същество и енергия, за да опазя малкото парче крехък живот, което толкова дълго бяхме чакали и което в същото време напълно неочаквано нахлу в живота ни и превърна реалността в тънка нишка, върху която с върховно усилие пазех равновесие. С Коки реалността не се разкъса и сви до нишка - не, тя разцъфтя като пролет - натежа от плод, узря, изпълни се с нов, пълнокръвен живот; обгърна ме, пое ме като пълноводна река и ме понесе по своето течение, но без да ме унищожи като идентичност и стремежи - изправи ме пред нови предизвикателства, но ме остави да бъда себе си без да ме обсебва и изпива до дъно. С Коки се чувствам по-уверен, по-спокоен, по-уравновесен - чувствам се себе си, мога да се отпусна и да се насладя и порадвм истински на малкото човече. Позволявам си без страх да го нагушкам, нацелувам и помачкам на воля, а не само да треперя над него дали всичко е наред.
Единственото, което ми липсва безкрайно е, че не познавам Коки толкова добре, колкото познавах Дари на неговата възраст. Липсва ми време да сме само двамата с него. В себе си усещам, че не познавам достатъчно всичките му усмивки, движения и настроения. Нямам достатъчно време да си говоря с него, да му показвам кученцата през прозореца, животните по стената, магнитчетата по хладилника, да му пея песнички и да разглеждаме кубчетата със салфетки. И това ми тежи ужасно. Помня как всяка вечер като се прибирах от работа се представях на Дари със „Здравей Дари, аз съм татко ти”. За Коки дори и за това не ми остава време, но всеки път като се наведа над него и той внимателно ме огледа и прецени, ми се усмихва и аз се чувствам безкрайно щастлив – защото ме познава.
С две деца, още повече с толкова малка разлика, не е лесно. Усещането е, че не успяваш на никого да отделиш вниманието, което искаш и се саморазкъсваш вътрешно, търчейки насам-натам. И макар все още е вярно, че след като изкъпем и двамата и ги сложим да спинкат, аз издържам около 6 минути пред телевизора и загубвам съзнание, вече все по активно се боря за лично пространство и сега ми се отдава повече отколкото преди. Сега отново имам възможност, желание, а понякога и сили да бъда себе си, да кроя планове, да работя върху лични проекти (или поне да мисля по темата), усещам в себе напиращи желания да … се изправя срещу бели лист (екран) и да събера и концентрирам себе си и мислите си в думи. Оценявам го като стъпка в правилната посока, като малка победа, като един вид разбуждане, за което отчаяно се вкопчвам и се надявам отново да изплувам, за да си поема въздух. 


29.05.2012 г.

Пилешки филета с магданоз и масло

Едно от най-ценните неща, на които ме е научила майка ми е да не разчитам на никого. До ден днешен всеки път, когато мързелът застрашително започва да взема надмощие над поведението ми, в главата ми прозвучава гласът й: "Имаш си ръчички, имаш си и крачета...". Да, определено не й е било лесно да върти домакинството с трима мъже, първичната реакция на всеки от които е да си опъне краката на фотьойла и да гледа телевизия, докато всичко останало се върши "от само себе си". Само дето нищо не става просто така и всяко нещо си иска своето. И така си и свикнах - да полагам необходимите усилия, да не разчитам на никого и да си се боря сам, за нещата, на които държа или желая. Лошото е, че все още не съм стигнал до онова положение, в което да не завися от ничие одобрение, настроение или работоспособност, за да правя нещата, които искам или чрез които се издържам. И не говоря само за работата -  работил съм с различни типове хора, всеки от които е упражнявал върху мен разбирането (и способностите си) за управление. Ситуациите от рода на "Искам, но не знам какво точно...", "Това трябва да се свърши със срок вчера..." и "Много хубава идея, но още не й е дошло времето" или (най-лошата) "...." (пълно мълчание и липса на оценка на свършената работа), съм ги оттренирал достатъчно много пъти и не могат да ме изненадат (макар с времето да ми тежат все повече). Говоря за живота като цяло. За ситуациите, в които хубави идеи и мечти изчерпват емоционалния си заряд от първичен ентусиазъм поради нещо толкова тривиално като липса на време, например. Но това е Животът - всеки се бори с него доколкото може (както е казал Поетът). Важното е човек да не се отказва и да отстоява идеите и идеалите си.  Всичко останало са нечии чужди проблеми, които могат (ако им позволите) да ви отклонят от истински стойностните неща, които действително имат значение за вас.


Специализацията в бързи вечери вече е не просто необходимост, тя е и форма на борба за оцеляване. Как стана така, че всичко толкова се забърза и времето толкова накъся?
На това чудесно предложение попаднах в сайта на Марта Стюард. Начина на приготвяне съм го описал в БЛОГОВОДИТЕЛ.
Така приготвените филенца, сервирани в голямо плато в центъра на масата ще спечелят овациите на цялото семейство или на приятелите, които сте поканили на гости. Емпиричният опит показа, че от около 900 гр филета могат да се нахранят поне 6 души (като към тях се прибави подходяща гарнитура, разбира се). Ако ви останат за следващия ден от филетата ви предлагам да си приготвите от тях сандвич с авокадо и пилешко.  Чудесен е за бърза студена вечеря.


Ето и необходимите продукти за сандвича:

1. хлебче
2. пилешка пържола с масло и подправки
3. 1 с.л. сирене Маскарпоне
4. 1/2 авокадо
5. чили сос
6. няколко жулиени от краставица (за свежест)
7. шепа салата Фелд
8. няколко препечени ореха (по желание)

Това е от мен. Да ви е вкусно!

9.02.2012 г.

Нов кулинарен конкурс на Блоговодител


Основният стремеж на Блоговодител е да вдъхновява гастрономическите ви фантазии, да ви насърчава към кулинарни предизвикателства, да ви дава възможност да споделяте своите идеи, ентусиазъм и въображение. Целта на Блоговодител е да се превърне в социална платформа, която да обедини българските кулинарни блогъри като творци и автори и да осигури видимост и популяризация на цялата тази общност от ентусиасти, която споделя със света своята страст към готвенето. Ние от Блоговодител непрестанно търсим различни начини, за да сме ви полезни, да достигнете до повече хора и да ги заредите с вашите енергия и желание. Ето как у нас възникна една нова идея за предизвикателство към Вас. Идея, с която ще можем да осигурим на някои от Вас сбъдването на една мечта – публикуване в печатно издание!
От предходния ни конкурс вероятно сте разбрали, че работихме в сътрудничество с две български издателства, които издават кулинарна литература и имат интерес в тази област. Връзката, която осъществихме с тях не се изчерпа с нашият първи конкурс и това ни прави изключително щастливи. В разговори с издателство "Софтпрес", в търсене на нови концепции и начини за комуникация с Вас, се роди и новата ни идея за конкурс на тема „Традиционни български ястия“, който започва от днес!


Тази тема едва ли може да Ви изненада, особено онези от Вас, които са израснали в малки населени места или често са гостували на село при баба и дядо. Целта ни е да съберем историята, уменията и наследството на поколения кулинари в различните области на страната. На трапезата се събират многолюдните семейства, определени празници – езически или християнски – се свързват с различни ястия, постни или месни, месят се обредни хлябове. За да запазим тези рецепти и да ги направим достояние на максимален брой хора, решихме с помощта на издателство "Софтпрес" да организираме този конкурс и да потърсим неповторимото в нашата национална кухня.

Условията за участие в конкурса са следните:
1. За участие трябва да изпратите връзка към вече публикувана във Вашия блог рецепта със снимка, на която Вие да сте автор или;
2. Да ни изпратите рецепта за традиционно българско ястие, придружена със снимка, на която Вие сте автор;
3. Всяка рецепта трябва да има подробно описание на технологията на приготвяне и използваните продукти;
4. Би било добре да опишете накратко региона и (ако разбира се, са ви известни) подробности за произхода на рецептата, без значение дали е легенда, историческо събитие или просто географска особеност на района.
5. Снимките трябва да бъдат с резолюция поне 1300*890 px., 72 dpi;
6. Срокът за участие в конкурса е до 26 февруари включително.
Можете да участвате с всякакви рецепти – салати, пити, погачи, козунаци, напитки, разядки, предястия, основни ястия, десерти. Рецептите или интернет препратка към тях (линк) изпращайте на адрес:  info@blogovoditel.com заедно със следните данни:
- Име на автора;
- телефон за връзка
Жури, съставено от представители на Блоговодител и редактори от издателството, ще оцени рецептите и ще отличи трима участници.
Както всеки конкурс, и в нашият ще има награди. Първата награда е парична сума от 300 лева, втората - 200 лева, а третата – годишен абонамент за книги на издателство "Софтпрес" на стойност 180 лева. Третата награда може да се използва наведнъж или периодично. За повече подробности вижте по-долу *.
За нас обаче истинската награда за участващите е друга. Заедно с издателство "Софтпрес" решихме да съставим книжка с 50 традиционни български рецепти. Участниците ще имат възможност да бъдат публикувани в печатното издание "50 традиционни български рецепти", което предстои да излезе през лятото. Книгата ще се предлага във варианти на руски и английски език, което ще даде възможност на истинските, българските рецепти, да достигнат до огромен кръг хора. За всеки автор ще има специална страница в книгата с представяне, снимка, няколко думи за него и разбира се, адрес на блога, уебсайта му и т.н. Всяка рецепта ще бъде представена със снимка, текст, точно описание на продуктите, име на автора и (ако е известна) кратка история за произхода на рецептата. Не пропускайте възможността Вашите рецепти да достигнат не само до българска, но и до чуждестранна аудитория!
Избраните за публикуване рецепти и снимки остават собственост на автора им; той предоставя на издателството единствено правото за публикуване в печатното издание и се задължава да не публикува същата рецепта и същата снимка в друго печатно издание. Както вече казахме, за всеки автор в книжката ще има представяне в една страница. За повече информация вижте Общите условия за участие в конкурса на Блоговодител и издателство "Софтпрес".
Ние също ще направим специално представяне на победителите и селекция с рецепти в Блоговодител (за онези от тях, които вече са индексирани при нас), която ще се казва "Традиционни български рецепти".
Очакваме Вашите предложения на нашия и-мейл адрес!

* Можете да се възползвате от стойността на наградата еднократно, като си закупите книги от каталога на издателство "Софтпрес" на стойност до 180 лева или да следите най-новите издания, като си поръчвате всеки месец по една или няколко книги на стойност до 15 лева – изборът е изцяло Ваш.

Оризови топки (с моцарела)

Това е една от много успешните рецепти, които приготвям напоследък по няколко пъти. Идеална е за оползотворяване на недоизяден ориз. ...